Bliźniaki- podwójne szczęście

Coraz częściej obserwuję na swoim oddziale narodziny bliźniaków. Nie wiem, czy statystyka narodzin się zwiększyła, czy była to sytuacja sporadyczna, ale na oddziale miałam za jednym zamachem cztery pary bliźniąt.

Pielęgnacja bliźniaków nie jest trudna, wymagająca i czasochłonna to tak, ale nie przekraczająca możliwości fizyczne matki. W pierwszej chwili zawsze obserwuję przerażenie i szok, strach przed pozostaniem sam na sam z dziećmi. Po jakimś czasie mama powoli oswaja się z sytuacją i potem świetnie sobie radzi. Ważne jest ukierunkowanie i w pewnym sensie zorganizowanie opieki nad maleństwami.

Zazwyczaj są to dzieci urodzone przedwcześnie i z niską wagą urodzeniową, często mające za sobą początkowe kłopoty z wydolnością oddechową, pobytem w inkubatorze, pod respiratorem. Kiedy trafiają pod opiekę mamy mają już ustabilizowany stan ogólny. Ale całe to oczekiwanie na dzieci, odwiedziny na intensywnej terapii, nie ułatwiają pokonanie stresu pierwszego dnia. Mama rzucona na głęboką wodę, w pierwszej chwili ma uczycie, że sobie nie poradzi, czasami poleci łza strachu. Ale to tylko początki.

Opieka nad bliźniakami musi być oparta na dobrej organizacji czasu. Jeśli mama karmi piersią jednego i wykluczone jest przystawienie drugiego bliźniaka jednocześnie – a on drze się jak szalony, to podaję mieszankę drugiemu z butelki. Że to źle? Że promocja karmienia piersią i zalecenia? Ludzie, jak mama ledwo żyje ze stresu to ja ją będę jeszcze katować płaczem maleństwa? Trzeba ogarnąć sytuację i pomóc, a nie podkręcać poczucie chaosu. Z czasem dzieci wypracują rytm karmień i mama będzie karmić dwoje. Co jest ważne : małe dzieci jedzą na raty, bo szybciej się męczą. Karmienie trzeba dostosować do możliwości dziecka. Jeśli ma trudności z ssaniem piersi, dokarmiać odciągniętym pokarmem mamy, jeśli ulewa to karmić częściej mniejszą ilością, no i budzić do karmień. Takie maluszki zazwyczaj nie manifestują głodu, są zbyt słabe.

Druga sprawa to pielęgnacja. Skóra jest tak wrażliwa i delikatna, że niewiele trzeba,aby powstały odparzenia i wyprzenia. Pielęgnujemy i natłuszczamy, bo to konieczne. Świetnie sprawdzają się emolienty, ale limomag, alantan też jest ok.

No i jeszcze jedno. Dobrze jest umieścić maluszki w ,,gniazdku”, może to być uformowany kocyk, duży ręcznik, pieluchy. Ważne, żeby było miękko i ciepło, przyjemnie. W takim gniazdku dziecko czuje się bezpiecznie i stabilnie, skóra nie jest narażona na nadmierny ucisk. Zmieniamy pozycję  ciała dziecka co dwie , trzy godziny.

Ważna jest ochrona przed wychłodzeniem. Kąpie maluchy szybko, ale bardzo ostrożnie, nie pocieram skóry przy osuszaniu, uczę matkę ,,obsługi” własnego dziecka. Kontrola wzrokowa całego ciała, troska o kikut pępowiny, umiejętność ubierania i pielęgnacji – musi umieć poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

No i złota zasada połogu: mama odpoczywa, gdy dzieci śpią. Drogie mamy bliźniaków – świetnie sobie radzicie! Pamiętajcie, że Wy macie dwójkę dzieci pod swoją opieką w dzień i w nocy, że macie prawo szukać pomocy i korzystać z każdego rozwiązania, które uznacie za stosowne i pomocne. Bo to Wasze nieprzespane noce i zakręcone dniówki. Ja WAS podziwiam i życzę dużo siły, a dla WASZYCH MALEŃSTW zdrowia.

5 Komentarze

 1. to ja ewidentnie przeczę zwyczajom – moje bliźniaki urodzone w 38 tc, pewnie byłoby i później ale lekarze stwierdzili że czas rodzić bo jedno 3040 a drugie 3050 ważyły :-)

  • To zalezy czy sa jedno czy dwujajowe. Dwujajowe moga byc donoszone niemal do konca. Jednojajowe to wyzsze ryzyko. Jesli jest jedno lozysko to ryzyko wieksze (zespol podkradania) a juz jednoowodniowe to super ryzyko (zacisniecie pepowin) – takie blizniaki rodza sie tylko przez cesarskie ciecie I nie pozniej niz pomiedzy 32 a 34 tygodniem ciazy.

 2. Mamy dwoje dzieci, syna 3 lata i córeczkę 7 mcy. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży z bliźniakami i jestem przerażona jak to ogarnę. Możecie pisać, że trzeba było uważać ale ja od kiedy córka skończyła trzy miesiące jestem na tabletkach antykoncepcyjnych. Nie pominęłam żadnej dawki, wszystko zawsze jak w zegarku. Dostałam miesiączkę a już byłam w ciąży o czym nie wiedziałam, więc dalej brałam tabletki. Teraz oprócz stresu związanego z pojawieniem się dwójki, dochodzi stres o zdrowie maluchów. Módlcie się proszę za nas.
  Pozdrawiam

  • Proszę pamiętać, że dzieci są silniejsze niż nam się zdaje. Wierzę, że będą tylko dobre nowiny, pozdrawiam serdecznie

 3. Witam!
  Kiedy nosiłam bliźniaki, zastanawiałam się :”Jejku, jak to będzie. Synek dopiero w tym roku będzie miał 2 lata, a tu jeszcze dwóch malców się pojawi, jak ja to ogarnę?”
  W wigilię młodsi synkowie skończyli pół roczku a ja zastanawiam się „jak to było, jak ich nie było?
  Mamy bliźniąt przyzwyczajają się szybko do swojej roli i się nią cieszą.
  Po pewnym czasie przewijają i karmią taśmowo.
  Ale nie należy zapominać, że każde bliźnię to osobna Osoba mająca swoją indywidualność.
  Jeden chce spać cmokając pierś mamy, drugi chce w tym czasie na ręce, bo chce sobie odbić.
  Jeden przesypia dwa karmienia a innego dnia pożera dwie porcje,
  drugi ulewa co mu zbywa namiętnie pchając rączki do buzi.
  Obaj są cudownie radośni.
  „Jak to było, jak ich nie było? Jak to mogłoby być, żeby ich nie było? Nieee.”
  Szczególnie dla Niny:
  Nie poddawaj się, ciąża bliźniacza jest ciężka, to fakt. Częste wizyty w szpitalu męczące, początki życia dzieci też mogą być trudne. Ale potem już z górki, Za rok powiesz to samo co ja: „Jak to było, jak ich nie było?”
  To Twoje dwa Cuda, uwierz mi.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.